Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta Torunia odbyło się 13 marca 2023 r.
Dwadzieścioro pięcioro młodych torunianek i torunian obradowało po raz pierwszy w tej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Torunia w sali obrad w Budynku Urzędu Miasta Torunia.
- Gratuluję Wam nie tylko wyboru, ale i odwagi, bo sami wiecie najlepiej, że stawienie się do wyborczej rywalizacji, działanie na rzecz swojego otoczenia i swoich rówieśników takiej odwagi wymaga i nie każdy ją ma. Naprawdę trzeba mieć coś w sobie, żeby chcieć działać aktywnie na rzecz innych. Możecie być z siebie dumni i jestem przekonany, że dalej będzie już tylko lepiej – mówił przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. – Chcemy, abyście pomagali tym, którzy decydują o życiu naszego miasta, by mogli zauważać problemy i podejmować decyzje ważne dla młodych ludzi. Abyście dyskutowali o problemach młodych ludzi mieszkających w Toruniu, ale też o problemach polskiej i europejskiej młodzieży.
Członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Torunia zostali wybrani spośród 32 kandydatów podczas wyborów, jakie odbyły się 28 lutego 2023 r. Na młodych radnych swoje głosy oddało 271 uprawnionych wyborców.
przejdź do listy członków Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
- Bardzo cieszę się, że zdecydowaliście się na ten krok. Młodzieżowa Rada Miasta jest organem konsultacyjnym, doradczym, inicjatywnym działającym w imieniu młodych ludzi naszego miasta. Jednak nie ma cezury, kiedy kończy się młodość, bo istotne jest to, co ma się w sercu i w głowie. Trzymam kciuki za radość i satysfakcję z działania na rzecz naszego miasta – mówił prezydent Michał Zaleski, podczas inauguracji działalności rady młodych.
Podczas pierwszego posiedzenia członkowie Rady odebrali zaświadczenia o przynależności do gremium oraz dokonali wyboru ze swojego grona Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego. Zostali nimi odpowiednio: Hubert Maciejewski i Nadia Beyer.
Kompetencje Młodzieżowej Rady Miasta Torunia zostały określone w statucie stanowiącym załącznik do uchwały nr 984/22 Rady Miasta Torunia z 15 grudnia 2022 r. Należą do nich:
opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży;
udział w opracowaniu dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży;
monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży;
podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez Radę Miasta;
zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem samorządów lokalnych;
kształtowanie poczucia odpowiedzialności za funkcjonowanie miasta;
kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych;
prezentowanie interesów dzieci i młodzieży wobec lokalnych władz;
aktywizacja środowisk młodzieżowych ze szczególnym uwzględnieniem samorządów uczniowskich;
działanie na rzecz ochrony praw ucznia;
promowanie integracji społecznej i działania na rzecz społeczności lokalnej;
promowanie działań na rzecz osób w kryzysie społecznym;
przedkładanie Radzie Miasta projektów uchwał dotyczących młodzieży Miasta Torunia na zasadach określonych w Statucie Gminy.