REKLAMA

Toruń stara się o pieniądze na kampanię pomnikową.

Toruń stara się o pieniądze na kampanię pomnikową.

Prezydent Michał Zaleski zaproponował zmianę zakresu kompetencji Rady Miasta Torunia. Jego plan umożliwi miastu pozyskanie dodatkowych środków z Funduszu Zapobiegania COVID-19 oprócz rocznego budżetu.

9 lutego 2023 r. na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Torunia uchwalili ustawę, która znacząco zmienia zasady przyznawania środków konserwatorom zabytków, prace konserwatorskie lub budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub do gminnej ewidencji zabytków miasta Torunia.

Proponowane zmiany miały na celu zwrócenie uwagi na to, że wiele dzieł sztuki zostało dofinansowanych ze środków zewnętrznych na określonych zasadach i dlatego jest to ważne dla uwzględnienia w budżecie tego jakże potrzebnego potencjalnego dochodu. Gmina Toruń otrzyma dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Rządowy Program Odbudowy Zabytków został ustanowiony w listopadzie ubiegłego roku przez Radę Ministrów w celu zaradzenia szkodom wyrządzonym terenom kolonialnym. Zbieranie pieniędzy na prace przy pomnikach jest w Toruniu uzasadnione, ponieważ rzeźba powstała setki lat temu i jest ważna kulturowo oraz wiąże się z rosnącymi kosztami prac konserwatorskich czy restauratorskich.

Ponadto w uchwale uwzględniony został dodatkowy termin naboru wniosków w przypadku dotacji realizowanych z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Termin przyjęcia przesłanek literackich przez Urząd Miasta upływa już nie 28 lutego, a 17 marca. Został on tak wyznaczony po wydłużeniu terminu składania wniosków o promesy wstępne dotyczące Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jest szansa dla gmin, powiatów i województw na dofinansowanie do 150 tys. zł na akwizycje. Jednym z kryteriów, które należy spełnić, jest to, że wniosek pochodzi od jednej osoby, ma łączną kwotę projektu nie większą niż 3,5 mln zł i jest traktowany jako jeden wniosek. O program można również ubiegać się na warunkach kredytowych z oprocentowaniem 6% w skali roku. Każda jednostka samorządu terytorialnego może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków. Możliwe jest bezpośrednie dofinansowanie lub możliwość przyznania dotacji właścicielom i zarządcom obiektów zabytkowych przez wnioskodawcę.

***

Źródłó: torun.pl

Czytaj także