W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego „Dyktando Toruńskie”. Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
Prezydent Michał Zaleski już po raz trzeci objął konkurs patronatem honorowym. Dyktando Toruńskie odbyło się 24 lutego, a uroczyste wręczenie nagród 20 marca 2023 r. W konkursie wzięło udział 29 uczniów, którzy mieli do napisania tekst zawierający 411 wyrazów. Tegoroczny poziom był bardzo wyrównany. Złote Pióro Prezydenta Miasta Torunia zdobyła Larysa Szczawińska – uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 14 w Toruniu, którą do konkursu przygotowywała nauczycielka Maria Sędziak. Pasją Larysy Szczawińskiej jest rysowanie graficzne i tradycyjne, a także robótki ręczne. Interesuje się również grami video, muzyką i cospleyem. W przyszłości chciałaby zajmować się animacją bajek i filmów oraz tworzyć reklamy i logo.
Srebrne Pióro Prezydenta Miasta Torunia otrzymała Weronika Tchorowska – uczennica klasy VIII SP w Łysomicach, przygotowywana przez nauczycielkę Izabelę Gleską. Weronika Tchorowska uczy się języków obcych, obecnie języka koreańskiego, ponieważ zachwyca się kulturą i tradycjami tego kraju. Trenuje taniec współczesny, ponadto zajęła drugie miejsce w 29. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Gdybym był malarzem”.
Natomiast Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia trafiło do rąk Marty Magdaleny Jankowskiej – uczennicy kl. VIII – sportowej SP nr 8 w Toruniu, podopiecznej nauczycielki Anny Olszewskiej. Marta od 5. roku życia trenowała piłkę nożną. Później zainteresowały ją sztuki walki, np. taekwondo. Jej największe osiągnięcie w tym sporcie to trzecie miejsce w walkach i trzecie miejsce w konkurencji sprawnościowej. W 2022 r. z zespołem zdobyła wicemistrzostwo Torunia w lekkiej atletyce.
Pióra wręczał osobiście prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się uczestniczyć w konkursie, bo przecież dyktando to swego rodzaju próba sił. Trzeba pokazać swoje umiejętności i zobaczyć jak się wypada na tle innych. Na pewno jury oceniające prace miało wielki problem, żeby zauważyć jakikolwiek błąd w dyktandzie. Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielkom i nauczycielom, którzy pomagali młodzieży w przygotowaniu się do dyktanda. Tegoroczny temat był wdzięczny – Mikołaj Kopernik, wyjątkowy człowiek, wszechstronny i utalentowany, bo przecież nie tylko astronom, ale także lekarz, prawnik, teolog, a więc dziedzin Jego życia było co nie miara. Warto może czasami spojrzeć z młodzieńczego punktu widzenia na to, że warto mieć zainteresowania wszechstronne, bo może tutaj między nami będzie ktoś, kto pójdzie w Jego ślady – powiedział prezydent Michał Zaleski, życząc uczestnikom konkursu jak najwięcej radości z nauki oraz dobrych dróg na przyszłość w ich młodym życiu.
Sześcioro uczestników Dyktanda Toruńskiego otrzymało wyróżnienia z rąk Kujawsko-Pomorskiej Wicekurator Oświaty Marii Mazurkiewicz. Podczas uroczystej Gali Laureatów prezentowane były prace plastyczne z konkursu pt. „Koty Mikołaja Kopernika”. W części artystycznej wystąpiły dzieci z klasy II SP nr 3. Upominki dla uczniów ufundowały Nicolaus Bank i Supermarket Spar.
Dyktando Toruńskie adresowane jest do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z terenu miasta oraz gmin Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Do jego celów zalicza się m.in. kształtowanie postawy szacunku dla języka ojczystego, wyrabianie nawyku prawidłowego stosowania zasad ortografii i interpunkcji oraz promocja kultury i tradycji regionu.
Pomysłodawczynią konkursu była nauczycielka języka polskiego Hanna Szudzik, a rolę gospodarza i organizatora pełni dyrektor toruńskiej „trójki” Lidia Stupak. Pierwszy konkurs odbył się w styczniu 2020 r. w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do Polski. Tekst dyktanda nosił wówczas tytuł „Polska odzyskuje Pomorze” i nawiązywał do wydarzeń historycznych.
Kolejny konkurs odbył się w czerwcu 2021 r. i wpisał się w obchody Roku Konstytucji 3 Maja, a tekst dyktanda „Sztuka a rzeczywistość” dotyczył Święta Narodowego Trzeciego Maja i Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pisali m.in. o słynnym obrazie Jana Matejki i o pamiętnych wydarzeniach z 3 maja 1791 r., które miały miejsce w Warszawie.
Tegoroczna edycja wpisała się w obchody 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma i treść dyktanda była związana z tym wydarzeniem.
Źródło: torun.pl